Ljudje smo zelo komunikativna bitja, a nekateri bolj in drugi manj. Kaj storiti, ko se pojavi šum v komunikaciji?
Še posebej v svetu samskih, ko poteka spoznavanje je komunikacija izjemnega pomena. Na podlagi izbora besed, oblikovanja mnenj in ažurnosti kaj hitro prepoznamo profil osebe na drugi strani. A ni vse tako črno-belo.
Pogovor teče? Odlično!
Privlačna fotografija poveča možnost za vzpostavitev komunikacije.
V trenutkih, ko se spoznavamo preko spleta in naletimo na nekoga, ki nam je po stilu komunikacije in razmišljanja všeč, je vse videti idealno. Načeloma je tako, da se v komunikacijo z nekom spustimo, če nam je vsaj nekoliko privlačen tudi na fotografijah. A presenečeni bi bili, koliko ljudi se v resnici spozna tudi brez vizualnega dela.
Če se kvalitetna komunikacija preko spleta preseli tudi na prvi zmenek, je polovica dela opravljenega. Tistega, ki se dotika samega uvodnega spoznavanja seveda, a pot do resnega razmerja je še dolga. Dodajmo, da je sogovornik, ki se izkaže za dobrega v komunikaciji zelo privlačen in ima vsekakor prednost pred tistimi “tišjimi”.
Najprej vse ok potem pa tišina?
V spletnem ‘svetu’ se odločamo drugače, kot bi se morda v živo.
Tudi to se zgodi. Klepet preko spleta je lahko med dvema izjemno vzpodbuden in skupaj traja po več ur dnevno, nakar se zgodi popoln mrk. Nekdo od sogovornikov izgine oziroma popolnoma obnemi. Sprašujemo se kaj smo rekli narobe, da je prišlo do tega, a največkrat sami niti nismo težava. Zavedati se je potrebno, da se v svetu spletnega spoznavanja “dogaja”. Občutimo nekaj več anonimnosti in se v nekem trenutku odločimo povsem drugače, kot bi se sicer pri spoznavanju iz oči v oči.
Čeprav tudi tam prihaja do podobnih situacij. Tako kot mi, ima tudi sogovornik verjetno v teku več pogovorov z različnimi ljudmi in povsem mogoče je, da nas je premagal konkurent. Velja pa za kulturno, da komunikacijo na nek način vljudno zaključimo sicer pride do tako imenovanega “ghostinga”. Situacije, ko nekdo od sogovornikov popolnoma izgine brez vsakega pojasnila. Ni odgovorov na sporočila, klice, ničesar.
Je zmanjkalo vsebine?
Imata dovolj skupne ‘vsebine’, da bo pogovor tekel?
V spletnem klepetu se zgodi tudi, da pogovor med dvema lepo teče nakar nenadoma pride do občutka, da se je izpel. Pričnejo se ponavljati stavki, podobne šale in tempo komunikacije upada. Najboljša rešitev za to bi bil zmenek v živo, kajti predolgo vztrajanje pri spletnem klepetu ne pomeni nič dobrega.
Obstaja neka meja koliko časa klepetati zgolj preko spleta, za katero pa je potrebno imeti občutek. Nekateri se radi “tipajo” kar nekaj časa na daljavo preden se odločijo za kakšno kavico, spet drugi bi si želeli takoj pogledati iz oči v oči. Je pa tudi to eden izmed kriterijev po katerem si dva pašeta ali ne.
Razlog za prekinitev razmerja
Tudi v svetu parov, ki so že nekaj časa skupaj je prav zastoj v komunikaciji večkrat razlog za prekinitev razmerja. Če ne tisti prvi razlog, pa vsekakor vsaj posredni. Ko začutiš, da se te partner izogiba in čedalje manj komunicira s teboj, to povzroči nelagodnost in sproži različna vprašanja.
Nekateri zmanjšajo komunikacijo zaradi kakšnih lastnih težav, ki nimajo nobene povezave z razmerjem, spet drugi ne znajo drugače izraziti nezadovoljstva v razmerju. Kvalitetna komunikacija je ključ do zdravega partnerskega odnosa in sreče. Ko pride do tega trenutka je potrebno biti pošten, odprt, sesti za mizo in se odkrito pogovoriti o vsem. Vsekakor pa je še boljša preventiva kar pomeni, da se za dobro komunikacijo ves čas trudita oba.