Mnogi se znajdejo v začaranem krogu odnosov, ki ne prinašajo sreče, a jih vseeno znova in znova vleče k podobnim partnerjem in ponavljanju napak. Zakaj?
Napačni ljudje, ki nas privlačijo, pogosto predstavljajo vzorce, ki izhajajo iz naših notranjih nezavednih potreb, preteklih izkušenj in celo otroštva. Čeprav se nam zdi, da naše odločitve temeljijo na racionalnosti, so pogosto posledica delovanja podzavesti, ki nas vodi, ne da bi se tega zavedali.
Privlačnost do napačnih ljudi ni redka. Lahko gre za “bad boye” z uporniško držo, tetovažami in samozavestjo, ki izražajo neustrašnost in privlačnost “neznanega”, ali pa za partnerje, ki spominjajo na nezdrave odnose iz preteklosti. Razumevanje teh vzorcev je prvi korak k spremembi in odpiranju prostora za srečnejše ter bolj izpolnjujoče odnose.
1. Fenomen “bad boyev” in privlačnost neznanega
“Bad boyi” že desetletja burijo žensko domišljijo. Gre za samozavestne posameznike, ki izžarevajo moč in skrivnostnost. Tetovaže, uporništvo in rahlo nepredvidljivo vedenje so značilnosti, ki simbolizirajo svobodo in avanture. Takšni posamezniki se pogosto zdijo neustrašni in dominanti, kar pri mnogih ženskah sproži občutek varnosti ali pa preprosto željo po adrenalinu.
Vendar pa psihologi opozarjajo, da privlačnost do takšnih oseb pogosto temelji na potrebi po drami ali želji po “reševanju” drugega. Podzavestno si lahko želimo osebe, ki so neizpolnjene ali nedostopne, saj nas to sili v nenehno dokazovanje lastne vrednosti. Takšni odnosi redko prinašajo srečo, saj so pogosto neuravnoteženi in čustveno naporni.
2. Pretekli partnerji in vedenjski vzorci
Pogosto nas privlačijo osebe, ki po svojem vedenju spominjajo na nekdanje partnerje. To se lahko zgodi zaradi nezavednih vzorcev, ki jih ponavljamo. Čeprav odnos ni bil srečen, je bil poznan, kar ustvarja občutek varnosti. Podobno velja za izbiro partnerjev, ki spominjajo na enega od staršev ali oseb, ki so imele pomembno vlogo v otroštvu.
Psihoterapevti pojasnjujejo, da nezdravih vzorcev ni mogoče spremeniti, dokler jih ne prepoznamo. Ponavljanje poznanega ni vedno koristno, saj lahko vodi v nenehno obnavljanje bolečih situacij. Sprejemanje drugačnih tipov osebnosti zahteva zavedanje in pripravljenost na raziskovanje lastnih potreb.
3. Otroštvo, vzgoja in vpliv okolja
Veliko naših odločitev glede partnerjev izvira iz otroštva. Vzgoja in odnosi s starši oblikujejo naše predstave o ljubezni, bližini in varnosti. Če so odnosi v otroštvu temeljili na negotovosti ali konfliktih, lahko odrasli iščemo partnerje, ki ohranjajo ta občutek, četudi je to nezdravo.
➤ Kaj iščemo pri bodočem partnerju?
Okolje ima prav tako močan vpliv na izbiro partnerja. Družbene norme, prijatelji in mediji oblikujejo podobo “idealnega partnerja”. Če se ta podoba ne sklada z našimi resničnimi potrebami, nas lahko vodi v odnose, ki niso v skladu z našo resnično naravo.
4. Razlika med spoznavanjem v živo in preko spleta
Profilna slika, kratki opisi in spretno oblikovana sporočila omogočajo posameznikom, da ustvarijo podobo, ki morda ne odraža njihove resnične narave. Ljudje, ki jih privlačijo napačni partnerji, se lahko na spletu še lažje ujamejo v past idealiziranja.
Takšni pogovori ustvarjajo občutek posebne povezanosti, čeprav temeljijo na iluzijah. Prepoznavanje vzorcev pri spletnem spoznavanju zahteva večjo pozornost in potrpežljivost. Pomembno je opazovati, kako se oseba odziva skozi daljšo komunikacijo. Ali izraža iskreno zanimanje ali samo uporablja očarljive fraze?
Ali postavlja osebna vprašanja ali ostaja pri površnih temah? Prav tako se je dobro vprašati, zakaj nas večkrat pritegnejo določeni profili oseb, ki se kasneje izkažejo za potencialno slabo izbiro. Je to zaradi vizualne podobe, občutka skrivnostnosti ali lastnosti, ki nas že v prejšnjih razmerjih niso vodile do srečnih odnosov?
5. Kako prepoznati slabe vzorce in jih premagati?
Najpomembnejši korak pri prepoznavanju vzorcev je samoopazovanje. Pogosto si ne priznamo, kaj nas dejansko privlači, ali pa ignoriramo precej jasne rdeče zastavice. Vodenje dnevnika odnosov in čustev lahko razkrije vzorce izbire partnerjev in situacij, ki se ponavljajo. V resnici sploh ni tako zelo zapleteno, le nekaj časa si je potrebno vzeti za premislek in samorefleksijo.
Za premagovanje nezdravih vzorcev je koristno delo na samopodobi in iskanje podpore pri prijateljih, terapevtih ali strokovnjakih za odnose. Zgraditev odnosa s sabo in jasno definiranje lastnih vrednot omogoča, da postanemo bolj pozorni na to, kar resnično potrebujemo in si zaslužimo v razmerju.