Pogosto lahko že na prvem zmenku ocenimo, ali je neka oseba vsaj približno kompatibilna z nami ali ne. Dostikrat pa lahko spregledamo majhne znake, da ta naš ”bodoči partner” ni tako popoln, kot se na prvi pogled zdi. Te nepomembne male lastnosti znajo v prihodnosti razdreti na videz povsem zdravo zvezo.
Govoril bom ne le v očitnih ”red flag-ih”, ampak tudi o podrobnostih, na katere bi bilo smiselno biti pozoren, pa na prvih zmenkih tega po navadi ne počnemo.
Posameznikova preteklost
Tu sta pomembni predvsem dve stvari, pretekle zveze in posameznikovo otroštvo. Po vsej verjetnosti o nobeni od teh dveh stvareh ne boš govoril/a na prvem zmenku, je pa dobro vedeti, v kaj se spuščaš, preden z nekom začneš zvezo.
Otroštvo verjetno ni prva stvar na katero bi bil/a pozoren/a, ko spoznavaš novo osebo, je pa zagotovo pomembno. Negativne opazke na račun družine in preteklih zvez, četudi upravičene, so zagotovo vredne omembe. Navsezadnje si lahko ti naslednji/a ”bivši/a”, o komer bo ta oseba negativno govorila naprej.
Človek se nikoli ne spremeni
Vem, da zgornja trditev v splošnem ne drži, saj je vsak zmožen drastično spremeniti svoje življenje, ČE si to ŽELI. Ljudje se ne spremenimo, če nimamo dovolj velikega razloga za spremembo. In tudi, ko se enkrat spremenimo, je verjetnost, da zapademo nazaj v pretekle navade, izjemno velika. Zato je pomembno, da partnerja ljubimo takšnega kot je in ga ne želimo spremeniti v osebo, ki bo za nas bolj primerna.
Besede in dejanja
O drugi osebi lahko izvemo marsikaj, ko smo na zmenku. Dostikrat nas drugi celo opozorijo na njihove negativne lastnosti, a to pogosto preslišimo. Biti pozoren na take male opazke ti lahko prihrani ogromno nepotrebno izgubljene energije in časa.
Še bolj pomembna kot besede so dejanja. Ko ti oseba govori eno, dela pa drugo, se je vredno vprašati, zakaj je temu tako. Dejanja so vedno pomembnejša od besed, saj prazne obljube ne koristijo nikomur. Poslušaj, kaj ti oseba govori, a bodi še bolj pozoren/a na to, kaj dela.
Prijatelji
Verjetno si že slišal/a, da si mešanica petih prijateljev, s katerimi se najbolj družiš. To univerzalno pravilo lahko apliciraš tudi na bodoče partnerje. Prijatelji so velik in pomemben del posameznikovega življenja. Nikoli ne bi želel/a, da se mora partner odločati med prijatelji in teboj. To zgolj vodi do problemov in zamer.
Odvisnost
Ko govorimo o odvisnosti, vsi najprej pomislimo na droge in alkohol. Po pravici povedano, pa smo lahko odvisni praktično od česarkoli. Odvisnost bo vedno motila človekov ”normalen” proces življenja, pa četudi je ta odvisnost na primer od športa ali reševanja sudoku križank. Zavedaj se, da bo oseba vedno izbrala odvisnost pred tabo. Če si tudi ti nor/a na sudoku, potem odlično, če pa raje rešuješ kakuro, pa v zvezi zna priti do problemov.
Za konec bi dodal da, če oseba, s katero razmišljaš o zvezi, naredi, ima ali dela karkoli, kar je zate tako rečen ”deal breaker”, tega prosim ne spreglej. Bolje, da zvezo končaš takoj, ko uvidiš, da na dolgi rok s to osebo zagotovo ne bo šlo, kot pa da poskušaš prikrivati lasten razum in čustva samo zato, ker ne veš, če boš še kdaj našel/a nekoga, ki ti bo naklonjen. Navsezadnje je vedno bolj smiselno stremeti h kvaliteti posamezne zveze, kot pa k dolžini le te.