Kako povedati lepe stvari o sebi na zmenku, a ne izpasti samovšečno

Prvi zmenki so vedno polni pričakovanj in želje, da bi se predstavili v najboljši možni luči.

Naravno je, da želimo osebi, s katero se srečamo, povedati, kaj nas dela posebne, kaj znamo in s čim se ukvarjamo. Vendar pa se hitro pojavi vprašanje, kako vse te informacije podati, ne da bi pri tem izpadli samovšečni ali hvalisavi.

➤ Zmenek je zašel v slepo ulico. Kaj pa zdaj?

Pomembno je, da na zmenku najdeš pravo ravnovesje med tem, da se predstaviš in  ostaneš pristen. S svojim načinom pripovedovanja lahko spodbujaš zanimanje sogovornika, ne da bi pustil vtis, da naštevaš svoje dosežke kot seznam. Ključ do uspeha je, da o sebi govoriš naravno, sproščeno in z zavedanjem, da je zmenek namenjen pogovoru, ne pa nastopu.

1. Osredotoči se na dialog, ne monolog

Zmenki so priložnost za dvosmeren pogovor. Namesto, da govoriš o sebi kot o glavnem liku, naj bo tvoja predstavitev del dialoga. Čeprav želiš deliti svoje dosežke, znanja ali hobije, je pomembno, da pogovor poteka sproščeno in da tudi drugi osebi daš prostor za izražanje.

Najprej poskrbi, da sogovornika poslušaš in izkažeš zanimanje za to, kar pove. Na ta način lahko nato lažje navežeš pogovor na sebe in deliš svoje zgodbe, ne da bi izpadlo, kot da govoriš samo o sebi. Tako ohraniš ravnovesje in pokažeš, da ceniš tako poslušanje kot tudi pripovedovanje.

2. Uporabi zgodbe, ne naštevanja

Eden najboljših načinov, kako o sebi povedati lepe stvari, je skozi zgodbe. Namesto, da naštevaš svoje hobije ali dosežke, jih predstavi skozi zanimive in osebne anekdote. Tako bo tvoj pogovor bolj naraven in pristen, sogovornik pa bo bolj povezan s teboj in tvojimi izkušnjami.

Zgodbe so odličen način za ustvarjanje globlje povezave, saj omogočajo, da se predstaviš na bolj sproščen in človeški način. Na ta način se izogneš občutku, da se “hvališ”, saj gre bolj za deljenje doživetij kot za izpostavljanje lastnih dosežkov.

3. Poudari skupne interese

Ko želiš na zmenku deliti nekaj o sebi, poskusi najprej ugotoviti, ali imata s sogovornikom kakšne skupne interese. Če sta oba navdušenca nad določeno dejavnostjo ali imata podobne vrednote, bo pogovor bolj naravno stekel, brez občutka, da se preveč izpostavljaš.

Skupni interesi so lahko odličen način, da razkriješ več o sebi, hkrati pa zadržiš pozornost druge osebe. Če se usmeriš v tiste dejavnosti, ki vaju povezujejo, se lahko oba vključita v pogovor na enakovreden način, kar ustvarja prijetno in sproščeno vzdušje.

4. Skromno, a samozavestno

Pomembno je najti ravnovesje med skromnostjo in samozavestjo. Ko govoriš o svojih dosežkih, jih predstavi na način, ki pokaže tvoje veselje ali strast do tistega, kar počneš, ne pa, da se osredotočiš zgolj na to, kako dobro ti gre. Na primer, namesto da rečeš: “Sem najboljši/a v tem,” raje poveš: “Res uživam, ko počnem to, ker se vedno naučim nekaj novega.”

➤ Po dolgem času na zmenek?

Samozavest je privlačna, samovšečnost pač ne. Če svoje dosežke predstaviš kot del osebne rasti ali kot nekaj, kar te veseli, ne pa kot nekaj, s čimer se želiš ponašati, bo to sogovorniku delovalo bolj naravno in pristno.

5. Ne primerjaj se z drugimi

Medtem ko govoriš o sebi, se izogibaj primerjanju z drugimi ljudmi. Čeprav te morda mika skušnjava svoje dosežke postaviti v kontekst “boljši od drugih”, to lahko ustvari vtis pretirane tekmovalnosti in nespoštljivosti do dosežkov drugih.

Namesto tega se osredotoči na svojo edinstveno pot in izkušnje. Tvoj cilj naj bo, da predstaviš sebe, ne pa, da dokažeš, kako ti gre v vsem bolje od drugih. S tem sogovorniku pokažeš, da ceniš svojo lastno vrednost, a pri tem ne podcenjuješ drugih.

Pisec, raziskovalec in ljubitelj vsega povezanega s spletom. Googlu pravim "stric", a me žal nima za nečaka :)

Ni komentarjev

Odgovori